Нашето място :)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нашето място :)

Ако искаш да бъдеш щастлив-бъди!
 
ИндексPortalТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Нови думи или думи с неясно значение

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
goredolu
Модератор
Модератор
goredolu


Брой мнения : 34
Location : X-zone
Registration date : 22.09.2007

Нови думи или думи с неясно значение Empty
ПисанеЗаглавие: Нови думи или думи с неясно значение   Нови думи или думи с неясно значение Icon_minitimeНед Сеп 30, 2007 12:00 am

Питайте за всякакви думи и аз може да не ги знам.
примерно:
Футзал е Футбол в залаSmile(в руския това е известно още като мини футбол)
От рекламата на едно кафе:
Чаромат дума смесена между чар и аромат, която ни описват за кафето.
Титри(мн. число) съкратено от субтитри, но тази дума значи и "Банкови ценни книжа", а също и някакво друго неясно за мен значение в химията май(на англ. subtitles, securities, titer).
И аз си измислих една думаSmile влюбвлюбилен(или влюбвюбилен или да не се затруднява човек при изговора влюбвобилен или пък да я доближим максимално до любвеобилен просто добавяме едно "в" отпред влюбвеобилен).
Една друга интересна дума лигър значи животно кръстоска между лъв и тигър.Ето линк
Една стандартна думаSmile не знам точно как да я нарека точно. Думата е "вървежно" така казана се разбира нещо, което върви, но съм я чувал с малко по-разширено понятие примерно: вървежна дреха т.е. Става или може да вървиш с нея спокойно(без да се притесняваш по кой писък на модата си)Smile малко с моден отенък
Не използвайте всички думи от тука в едно изречениеSmile!!!


Последната промяна е направена от на Пон Дек 24, 2007 6:05 am; мнението е било променяно общо 9 пъти
Върнете се в началото Go down
Santiago
Вековно дърво
Вековно дърво
Santiago


Брой мнения : 285
Location : Bulgaria
Registration date : 22.09.2007

Нови думи или думи с неясно значение Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Нови думи или думи с неясно значение   Нови думи или думи с неясно значение Icon_minitimeСря Окт 17, 2007 1:39 pm

Измислих нова българска дума в един мой стих - "лъчеобилен" Smile
Върнете се в началото Go down
Тя
Aдмин
Aдмин
Тя


Брой мнения : 866
Location : The Second Star to the Right
Registration date : 20.09.2007

Нови думи или думи с неясно значение Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Нови думи или думи с неясно значение   Нови думи или думи с неясно значение Icon_minitimeСъб Окт 20, 2007 1:25 am

Всеки поет измисля нови думи Smile
Идеята тук е за нововъведени думи в българския език, които не са предназначени за един стих, а за трайна употреба в речта.
Върнете се в началото Go down
http://caribiana.blogspot.com/
goredolu
Модератор
Модератор
goredolu


Брой мнения : 34
Location : X-zone
Registration date : 22.09.2007

Нови думи или думи с неясно значение Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Нови думи или думи с неясно значение   Нови думи или думи с неясно значение Icon_minitimeСъб Окт 27, 2007 7:17 am

Срещнах една интересна думаSmile економика означава "екологична икономика" или икономика базирана на екологията.
Върнете се в началото Go down
goredolu
Модератор
Модератор
goredolu


Брой мнения : 34
Location : X-zone
Registration date : 22.09.2007

Нови думи или думи с неясно значение Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Нови думи или думи с неясно значение   Нови думи или думи с неясно значение Icon_minitimeПон Дек 24, 2007 6:04 am

hovercraft някои го превеждат като "кораб на въздушна възглавница", което е правилно, но дълго като обяснение, а други направо го преписват от английски ховъркрафт, а според мен това е вседоход тъй като "навсякъде ходи" т.е. навсякъде се придвижва.
Велопарк всеки според мен би разбрал (тази дума не звучи нова стига да знае за велосипед де), ама според мен звучи малко странно само заради това, че не ми е известно къде има такова нещоSmile
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Нови думи или думи с неясно значение Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Нови думи или думи с неясно значение   Нови думи или думи с неясно значение Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Нови думи или думи с неясно значение
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Нашето място :) :: Поезия :: За българския език-
Идете на: